Activități ale Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere din Arma Geniu dedicate Centenarului Marii Uniri

 • 16 Noiembrie, Biroul Executiv Central al A.C.M.R.R / Arma Geniu împreună cu Biroul Executiv al Asociației Cadrelor Militare de Căi Ferate și Transporturi Militare au organizat Adunarea Festivă dedicată Centenarului Marii Uniri.

Evenimentul omagial s-a desfășurat la Sala Cinema a Cercului Militar Național în prezența a peste 120 membri ai celor două asociații, precum și a următorilor invitați de onoare:

– dl. gl.lt.rtr. Neculai Băhnăreanu – președintele Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere ,,Alexandru Ioan Cuza”;

– dl. gl.mr. Virgil Bălăceanu – președintele Asociației Ofițerilor în Rezervă din România (A.O.R.R.);

– dl. col. Marian Tudor – președintele Asociației Militarilor din România (ROMIL);

– dl. col.rtr. prof.univ.dr. Giurcă Ion – cadru didactic universitar asociat la Academia Tehnică Militară;

– dl. prof.univ.dr. Alin Spânu – cadru didactic universitar asociat la Facultatea de Istorie / Universitatea București;

– dl. gl.lt.rtr. dr. Grigore Stamate și dl. col.rtr.  Mihai Hodorogea  – autori al trilogiei ,,Mareșalul Constantin Prezan”;

– dl. col. Pițurlea Marius – înlocuitor al șefului Direcției Calitatea Vieții Personalului;

– dl. col. Luigi Blezniuc – șeful Centrului de Coordonarea Mișcării / Comandamentul Logistic Întrunit;

– dl. col.ing. Popa Traian – locțiitorul șefului Direcției Domenii și Infrastructuri ;

– dl. Valentin Tănase, artist plastic, directorul St. de Arte Plastice al Armatei;

Adunarea festivă s-a desfășurat potrivit următorului program:

 • 00 – 11.10 deschiderea adunării, intonarea imnului național, prezentarea invitaților; citarea camarazilor decedați în cursul anului 2018; moment de reculegere pentru eroii neamului căzuți la datorie și pentru camarazii decedați în acest an;
 • 10 – 11.20 recitarea de către poeta Ioana Piersecă, membru simpatizant al Asociației noastre, a poeziei ,,Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie! ” concomitent cu derularea unui fragment din filmul cu același titlu, precum și a poeziei creație proprie ,,Odă geniștilor români”;
 • 20 – 12.30 – evocări istorice sub genericul ,,Din jertfe s-a născut unirea” – prezentarea următoarelor comunicări științifice:
  • Comunicarea nr. 1 cu tema: ,,1918 – Lumini și umbre” – dl. prof.univ. Alin Spânu;
  • Comunicarea nr. 2 cu tema: ,,Locul și rolul armatei la realizare și apărarea Marii Uniri” – dl. col.prof.univ.dr. Ion GIURCĂ;
  • Comunicarea nr. 3 cu tema: ,,Mareșalul Constantin Prezan, personalitate militară marcantă a Marii Uniri” – dl. gl.lt.rtr. Grigore STAMATE;
  • Comunicarea nr. 4 cu tema: ,,Evoluția structurilor de căi ferate și transporturi militare din Armata României” – dl. col. Luigi Blezniuc.
 • 00 – 12.20 – prezentarea expoziției filatelice dedicată Marii Uniri de la 01 Decembrie 1918, col.rtr. Antonache Alexandru;
 • 20 – 12.45 – înmânarea unor distincții onorifice membrilor asociației; realizarea fotografiilor de grup;
 • 45 – 18.00 – deplasarea la Sala Gotică a Cercului Militar Național; masă camaraderească.

Cu prilejul evenimentului aniversar sărbătorit, membrilor Asociației li s-au acordat diverse distincții onorifice după cum urmează:

 • Emblema de Onoare a Statului Major al Forțelor Terestre, col.rtr. Ulisse Miroiu și col.rtr. Iulian Dolcescu;
 • Emblema de Onoare a Statului Major al Forțelor Aeriene, col.rtr. Nicolae Iordache și lt.col. Aurel Cocoșilă;
 • Emblema de Onoare a Resurselor Umane, col.rtr. Vasile Pantazi;
 • Emblema de Onoare a Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere ,,Alexandru Ioan Cuza”, col.rtr. Ion Florea și mr.rz. Alecsandru Vidu;
 • Medalia de Merit ,,În Serviciul Armatei” – clasa a II-a, col.ing.rtr. Mircea Aioanei și col.ing.rtr. Florea Gheorghe;
 • Medalia Comemorativă ,,Centenarul Marii Uniri”, membrilor asociației care au depășit vârsta de 85 de ani: col.ing. Aioanei Mircea, col.ing. Constantinescu Constantin, col. Cune Gh. Gheorghe, mr. Diaconescu Cicerone col. Dumitrescu Alexandru, col.ing. Florea Gheorghe, col. Iordache Gheorghe, col.ing. Manole Dumitru, col. Moisescu Ion, col.ing. Nicolici Ștefan, gl.bg. Pariş Victor, col. Spătaru Dumitru, gl.bg. Suvejanu Neculai, col. Tăşcan Petru, col. Ungureanu Mihai, col. Zaharcu Steliana, doamnei Druțu Alecsandra, doamnei Ioana Piersecă, D-nei dr. Macarie Olga- nepoata Mareșalului Constantin Prezan și doamnei Ionescu Viorica.
 • 13 Noiembrie, la Cercul Militar Național, sub egida Asociației Naționale Cultul Eroilor ,,Regina Maria” s-a desfășurat Adunarea Festivă dedicată Centenarului Marii Uniri. Au participat reprezentanți ai Președinției, Patriarhiei Române, Casei Regale, Ministerului Apărării Naționale, Oficiului Național pentru Cultul Eroilor, Asociației Naționale a Veteranilor de Război, Asociațiilor Cadrelor Militare în Rezervă Și Retragere, precum și ai unor instituții publice.

La eveniment a fost prezent și col.rtr. Marian Gargaz – președintele Asociației noastre, căruia dl.gl.mr.rtr. prof.univ. Visarion Neagoe – președintele Asociației Naționale Cultul Eroilor ,,Regina Maria” i-a conferit ,,Medalia Comemorativă Centenarul Marii Uniri”.

 • 12 noiembrie 2018, în cazarma Batalionului 110 Sprijin Logistic ,,Mareșal Constantin Prezan” din garnizoana Brăila a avut loc inaugurarea Ansamblului Comemorativ al Eroilor Neamului.

Lucrările pentru amenajarea Ansamblului Comemorativ au fost realizate în perioada 2016-2018, prin efortul, dăruirea și pasiunea personalului Batalionului 110 Sprijin Logistic ,,Mareșal Constantin Prezan”, sub îndrumarea comandamentului Brigăzii 10 Geniu ,,Dunărea de Jos” și cu sprijinul financiar al Oficiului Național pentru Cultul Eroilor, în contextul Anului Centenar 2018.

Ansamblul comemorativ este amplasat într-un mic parc, peste drum de Capela Militară ,,Sfinții Brâncoveni”, pe locul unde, în anul 1904 ofițerii și trupa Batalionului de Geniu ridicau Monumentul Eroilor Pontonieri căzuți în Războiul de Independență, ca un arc de uniune spirituală peste timp, și cuprinde:

 • o poartă simbolică care marchează intrarea în amplasamentul comemorativ;
 • monumentele ridicate în memoria eroilor căzuți în timpul Revoluției Române din decembrie 1989 și a celor căzuți în acțiuni militare în Teatrele de Operații din afara teritoriului național;
 • o maiestuoasă fântână a eroilor, sub forma de octogon, amplasată în centrul ansamblului, pe ale cărei laturi sunt scrise: Eternă recunoștință eroilor căzuți pe câmpurile de luptă: Războiul de Independență (18771878), al Doilea Război Balcanic (1913), Primul Război Mondial (1916-1919), al Doilea Război Mondial (1941-1945), Revoluția Română (1989), Acțiuni militare; „Dumnezeu a voit ca noi să fim aleși, noi cari suntem aici și ne-a dat putere pentru a învinge pe dușmanul nostru și al bisericii noastre creștine”;
 • busturile eroilor din cele trei conflagrații: Războiul de Independență, Primul Război Mondial, al Doilea Război Mondial;
 • vechiul monument al eroilor pontonieri căzuți în Războiul de Independență, ridicat în 1904 de ofițerii și trupa Batalionului de Geniu;
 • două troițe în memoria eroilor, cunoscuți și necunoscuți, căzuți în aprigele lupte pentru apărare a patriei;
 • catarge pentru arborarea drapelelor României, Uniunii Europene și Alianței Nord Atlantice.

La inaugurarea oficială au participat comandantul Brigăzii 10 Geniu ,,Dunărea de Jos” împreună cu toți comandanții unităților militare din garnizoana Brăila, reprezentanți ai autorităților publice locale, ai Oficiului Național pentru Cultul Eroilor și ai Arhiepiscopiei Dunării de Jos, membri ai Filialelor Brăila ale Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere (A.N.C.M.R.R.) ,,Alexandru Ioan Cuza”, ai Asociației Naționale pentru Cultul Eroilor ,,Regina Maria” și A.C.M.R.R. / Arma Geniu ,,General Constantin N. Hârjeu”, numeroși elevi și cetățeni ai municipiul Brăila.

Din partea A.C.M.R.R. / Arma Geniu, la ceremonial au participat: gl.bg. Teodorescu Constantin, prim-vicepreședinte al Asociației, gl.mr. Ioniță Ariton, col. Belniceanu Petrică, col. Bâzdoacă Marin, col. Ene Eugen, col. Vasiliu Ion și col. Julea Cornel.

 

 • 11 Noiembrie, în prezența ministrului apărării naționale – dl. Mihai Fifor și a șefului Statului Major al Apărării – dl. general Nicolae Ionel Ciucă, la Monumentul Militarilor Români căzuți în Teatrele de Operații din afara teritoriului național din Parcul Tineretului s-a desfășurat ceremonialul militar și religios cu prilejul Zilei Veteranilor.

La ceremonial au fost prezenți militari veterani și veterani cu dizabilități – participanți la acțiuni militare în diferite Teatre de Operații, veterani din cel de-al doilea război mondial, precum și numeroase cadre militare active, în rezervă și retragere din garnizoana București.

Din partea A.C.M.R.R. / Arma Geniu au participat col.rtr. Gargaz Marian, col.rtr. Pantazi Vasile, col.rz. Felie Lucian, lt.col.rtr. Ciortan Dionisie, mr.rz. Găvănărescu Ionel.

S-au depus coroane de flori din partea Ministerului Apărării Naționale, Asociației Militarilor Veterani și Veterani cu Dizabilități, Asociației Militarilor Participanți în Teatrele de Operații, Asociației Naționale a Veteranilor de Război, Asociației Naționale Cultul Eroilor ,,Regina Maria” și Asociației Naționale a Cadre Militare în Rezervă și Retragere ,,Alexandru Ioan Cuza”.

În aceiași zi, col.rtr. Patrichi Emil, secretarul asociației împreună cu lt.col.rtr. Marmara Viorel și lt.col.rz. Mocleașă Marius au participat la ceremonialul militar și religios pentru dezvelirea monumentului ,,Alexandru Averescu”, dispus la intersecția Bulevardului Mărăști cu Strada Alexandru Constantinescu, în fața Mănăstirii Cașin.

Operă a bine-cunoscutului artist plastic col.(rz.) Valentin TĂNASE – directorul Studioului de Arte Plastice al Armatei, monumentul a fost ridicat din inițiativa Asociației ,,Mareșal Alexandru Averescu” din Buzău împreună cu Ministerul Apărării Naționale, Primăria Municipiului București și Primăria Sectorului 6.

Mareșalul Alexandru Averescu (1859 – 1938) a fost unul dintre cei mai străluciți comandanți militari români din toate timpurile. În campania militară din anul 1916, mareșalul Averescu a fost chemat să preia comanda trupelor pe fronturile unde inamicul părea să fie biruitor, așa cum s-a întâmplat la Turtucaia sau la Brașov.

Marcantă personalitate militară, Alexandru Averescu a luptat în trei războaie: Războiul de Independență din 1877-1878, al doilea Război Balcanic din 1913 și Primul Război Mondial. Acest militar de excepție a fost singurul militar român care a parcurs întreaga ierarhie militară, de la gradul de soldat la cel de mareșal.

Ceremonialul a avut loc într-o zi deosebită, ziua de 11 Noiembrie în care s-au comemorat 100 de ani de la încheierea Armistițiului, între Antanta și Puterile Centrale, zi care a însemnat încheierea Primului Război Mondial.

La eveniment au participat Generalul Nicolae Ionel CIUCĂ, șeful Statului Major al Apărării, generalul în retragere Mircea CHELARU, fost șef al Statului Major General, generali, ofițeri, maiștri militari și subofițeri activi și în rezervă, primarul Sectorului 1, Daniel TUDORACHE, primarul municipiului Buzău, Constantin TOMA, oameni de cultură, un numeros public.

 • 07 Noiembrie, în cadrul Programului A.C.M.R.R. / Arma Geniu cu activitățile dedicate celebrării Centenarului Marii Uniri, col.rtr. Florea Ion, la invitația Prefecturii Județului Vâlcea, a organizat la sediul bibliotecii județene, sub genericul ,,Îndemn pentru promovarea valorilor culturale, a istoriei și tradițiilor poporului roman”, expoziția cu lucrări artistice, machete la scară redusă și imagini foto proprii.

Vernisajul expoziției s-a desfășurat în prezența unor înalte oficialități din cadrul Prefecturii Județului Vâlcea, garnizoanei militare Râmnicu Vâlcea, Episcopiei Argeșului, Inspectoratului Școlar Județean, Școlii de Artă și Bibliotecii Județene “Antim Ivireanu”, precum și al unui număr însemnat de artiști locali, cursanți / Centrul de Pregătire pentru Geniu, E.O.D. și Apărare N.B.R.C. ,,Panait Donici” și elevi ai Școlii de Arta.

În semn de apreciere a întregii cariere militare și a preocupărilor pentru promovarea valorilor culturale și tradiționale naționale, prefectul județului Vâlcea – dl. Florin Marin a conferit domnului col.rtr. Florea Ion o diplomă de excelență.

 • 03 noiembrie, la invitația Asociației ,,Cultura+”și Asociația Națională Cultul Eroilor ,,Regina Maria” – Filiala Constanța, col.ing.rtr. Piersecă Constantin, col.ing.rz. Constantinescu Nicolae, col.rz. Andrei Zanfir, col.ing.rtr. Marinescu Ion, col.rz. Glod Leonard, col.rz. Vlăsceanu Marian și doamnele Dumitriu Laurenția au participat la lansarea de către col.rz. Macovei Remus a cărții ,,Cartea de aur a eroilor musulmani jertfiți sub tricolor – Campaniile 1916-1919 și 1941-1945”, apărută recent la Editura Imperium, Constanța.

Potrivit aprecierii autorului, ,,în anul Marelui Centenar, această lucrare se vrea a fi un îndemn la meditație, la reflecție, în special a tinerilor, inclusiv a celor musulmani, asupra necesității cunoașterii istoriei comune a minunaților locuitori ai Dobrogei, care, indiferent de etnie sau religie, au trăit, muncit, suferit și luptat pentru patria lor, România”.

Evenimentul a fost organizat în colaborare Centrul de Studii Turce din cadrul Universitatea București și s-a desfășurat în Holul de Marmură al Facultății de Istorie.

 • 01 Noiembrie, în microgarnizoana Pantelimon a avut loc ceremonialul militar și religios ocazionat de aniversarea a 80 de ani de atestare istorică și servicii în slujba patriei, de către Centrul 70 Geniu, din compunerea Statului Major al Forțelor Aeriene.

În semn de recunoaștere a serviciilor în slujba patriei, dl. gl.fl.aer. dr. Viorel Pană – șeful Statului Major al Forțelor Aeriene, a oficiat decorarea Drapelului de Luptă al unității cu ,,Ordinul Pentru Merit, clasa a II-a”.

La acest eveniment sărbătoresc, A.C.M.R.R. / Arma Geniu a fost reprezentată, în calitate de invitați, de către col.rtr. Gartgaz Marian, col.rz. Mocan Ioan și col.rz. Patrichi Emil din conducerea asociației, col.rtr. Tășcan Petru și col. Glod Leonard – foști comandanți ai unității, gl.bg.rtr. Teodorescu Constantin, col.rz. Mircea Paul Cristian, col.rtr. Marghescu Toma, col. Nistor Silviu, col. Păduraru Marin, lt.col.rtr. Marmara Viorel, lt.col.rz. Mocleașă Marian și lt.col.rz. Ștefan Paul – ofițeri de geniu care au lucrat în această unitate.

Cu acest prilej, col.rtr. Gargaz Marian a donat din partea Asociației, Centrului 70 Geniu, pentru Sala de Tradiții:  Drapelul de Luptă al primului Batalion de Geniu din Armata României – model A. I. Cuza 1863, în format redus; lucrarea ,,Arma Geniu – 150 de ani de glorie și jertfe” și fotoalbumul în format electronic realizat în urma inaugurării bustului generalului Constantin N. Hârjeu.

Potrivit programului de desfășurare a ceremonialului, participanților la ceremonial li s-a prezentat Monumentul Eroilor Aerostațieri căzuți la datorie în timpul războiului de Întregire Națională  și echipamentele tehnice destinate din dotarea unității

 • 25 Octombrie, cu prilejul Zilei Armatei, sub egida Ministerului Apărării Naționale, au fost organizate ceremoniale militare și religioase pentru cinstirea eroilor căzuți la datorie, prin depunerea de coroane și jerbe de flori astfel:

– începând cu ora 09.00, la Monumentul Eroilor din Arma Geniului – Leul și Monumentul Eroilor Patriei din al Doilea Război Mondial / Universitatea Națională de Apărare;

– începând cu ora 15.00, la Mormântul Eroului Necunoscut din Parcul Carol.

În baza Ordinului ministrului apărării naționale nr. MP 1091 din 18.10.2018, lt.col. rtr. Nistor Silviu a fost avansat la gradul de colonel în retragere.

La ceremonialele menționate,  din partea A.C.M.R.R. / Arma Geniu au participat: col.ing.rtr. Aioanei Mircea, col.rz. Andrei Zamfir, col.ing.rtr. Bădăluță Mihai, col.rtr. Belniceanu Petrică, col.rtr. Ciobanu Ilie, col.ing.rtr. Cojocaru Stelian, col.ing.rz. Constantinescu Nicolae, col.rtr. Gargaz Marian, col.rz. Glod Leonard, col.rtr. Iordache Gheorghe, cpt.rtr. Iorga Maximilian, col.rz. Julea Cornel, col.ing.rtr. Mitroi Niță, col.rz. Mocan Ioan, col.ing.rtr. Nicolici Ștefan, col.rz. Nistor Silviu, col.rz. Patrichi Emil, col.rz. Pleșanu Marcu, col.ing.rtr. Raduj Vasile, gl.bg.rtr. Tofan Vasile și d-na Sfrijan Doina.